Cilt Lekesi Nedir

CİLT LEKELERİ NASIL OLUŞUR ?

Lekeler, ciltteki melanosit hücrelerinin salgıladığı melanin pigmentinin ciltte birikmesi sonucunda oluşur. Uzun süreler boyunca güneşe maruz kalmak, genetik faktörler, kullanılan kimyasal maddeler, gebelik, kullanılan hormonal tabletler ve doğumsal faktörler cildimizde oluşan lekelenmelerin birincil nedenleri arasında sayılabilir

 

Leke Çeşitleri Nelerdir?

Cildimizde görülen lekeler çok çeşitli nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabilmektedirler.

En yaygın görülenleri sırasıyla;

•Güneşe bağlı oluşan cilt lekeleri,

•Melazma (Hamilelik maskesi),

•Solar lentigo (yaşlılık lekeleri),

•Yara iyileşmeleri sonrasında oluşan lekeler,

•Çiller.

 

Güneşe Bağlı Oluşan Cilt Lekeleri: Uzun süreli güneşin zararlı ışınlarına maruz kalınan durumlarda, cilt kendini korumak amacıyla kalınlaşır ve melanin üretimini artırır. Artan melanin oluşumu ise cilt lekelerine neden olur.

Melazma (Hamilelik Lekesi ): Hamilelik sırasında meydana gelen hormonal değişiklikler ya da kullanılan doğum kontrol ilaçları, vücuttaki melanin üretiminin aşırı derecede artmasına sebebiyet verebilmektedir. Bunun sonucunda ise alın, burun üzeri, dudak üstü, çene ve yanak bölgesinde farklı boyutlarda lekeler oluşabilmektedir.

Solar lentigo( Yaşlılık Lekeleri ): Güneşin uzun süreli zararlı etkileri dolayısıyla ileri yaşlarda ortaya çıkan lekelerdir. Değişik boyutlarda ve açık kahverengiden siyaha kadar çeşitli renklerde görülebilmektedir. Lentigo çok açık tenli insanlarda genç yaşlarda da görülebilmektedir.

Yara İyileşmeleri Sonrasında Oluşan Lekeler:  Sivilce, yanık gibi lekeler iyileşirken ciltte koyu lekelere sebebiyet verebilmektedirler. Bu tür lekelenmeler koyu ten rengine sahip olan kişilerde daha belirgindir.

Çiller:  Doğuştan var olan çiller en çok alın, burun üzeri, yanaklar ve çenede gözlemlenir. Genelde güneşli mevsimlerde belirginleşen çiller, güneşin etkisini nispeten kaybettiği mevsimlerde solmaktadır.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.
Prepared by  T-Soft E-Commerce.